Audytorium Kalwina - w bezpośrednim sąsiedztwie znanej na świecie
katedry Saint-Pierre znajduje się inny ciekawy zabytek, przedstawiciel surowej gotyckiej architektury. Jest nim wzniesiona w XV wieku kaplica. Jej podwaliny stanowił stary obiekt sakralny, który uległ zniszczeniu na początku XII wieku. Na tle katedry
Audytorium prezentuje się skromnie. Gładkie szare mury pozbawione zdobień są charakterystyczne dla tamtego okresu, surowości przekonań i stylu życia. Nazwę swoją Audytorium zawdzięcza Janowi Kalwinowi, znanemu teologowi i humaniście, który w tym właśnie przybytku wygłaszał swoje nauki.
Do kaplicy prowadzą proste kamienne schody a wejście o charakterystycznym kształcie gotyckiego portalu pozbawione jest wszelakich ozdób. Swoją prostotą przypomina stare średniowieczne zamki, kiedy to sztuka zdobnicza nie była jeszcze dobrze znana i popularna. Ta surowość nasuwa myśl, że zjawiając się w kaplicy myśli nasze koncentrują się na obcowaniu z Bogiem, a nie na podziwianiu dekoracji. Przypominają o konieczności umartwiania się, prowadzenia skromnego życia i dostąpienia łaski. Na jednej z bocznych ścian zewnętrznych umieszczono tablicę upamiętniającą Jana Kalwina, bywającego w Audytorium w 1706 roku. Obok Kalwina nauki swoje prowadzili tu też inni znani teolodzy, tacy jak Teodor de Bèze czy John Knox. W spotkaniach uczestniczyli protestanci z takich krajów jak Niderlandy. Italia, Szkocja czy Francja.
Kapliczka skromnie przyklejona do sąsiadującego budynku, otoczona drzewami, surowa w swoim stylu nadal jest miejscem spotkań szwajcarskich członków kościołów reformowalnych. Przechodząc obok warto zajrzeć do środka i odetchnąć po przepychu katedr i kościołów poświęcając chwilę na zadumę..